Новини судової практики бюро
15/12/2016

Новини судової практики бюро

Адвокатське бюро Гречківського успішно захистило інтереси ТОВ «Б» за позовом до ПАТ «Д» (банк) про стягнення заборгованості за договором оренди нежитлового приміщення (далі – «Договір оренди»). Вищий господарський суд України постановою від 06 грудня 2016 року залишив у силі постанову Київського апеляційного господарського суду, відповідно до якої із ПАТ «Д» було стягнуто суму основного боргу за договором оренди.

В практичній площині правова позиція Вищого господарського суду України є цікавою і важливою з тієї точки зору, що в умовах тотальної судової практики не на користь клієнтів (контрагентів) банків, які перебувають на стадії тимчасової адміністрації або ліквідації, позовні вимоги до банку про стягнення заборгованості як правило залишаються без задоволення.

У справі, яка стала предметом судового розгляду, заборгованість ПАТ «Д» перед ТОВ «Б» виникла в період ліквідації банку. Тобто, в період дії тимчасової адміністрації і до певного моменту на стадії ліквідації банк належним чином виконував свої обов’язки за договором оренди. В момент припинення договору оренди за згодою сторін був підписаний акт приймання-передачі об’єкту з оренди, в якому містилось положення, відповідно до якого банк в особі ліквідатора бере на себе зобов’язання відшкодувати фактично спожиті комунальні послуги, які виникли у період дії договору оренди. Проте, таке відшкодування здійснене не було. При цьому банк посилався на неможливість відшкодування і взагалі будь-яких виплат на стадії ліквідації відповідно до ч.3 ст. 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Вищий господарський суд України, дослідивши всі матеріали справи, вказав, що оскільки «…вищевказана заборгованість утворилася після початку процедури ліквідації ПАТ «Д» та терміну прийняття вимог кредиторів, у зв’язку із чим не могла бути заявлена у період, визначений ч. 1 ст. 49 вказаного Закону, [суд] дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення даного позову».

Таким чином, заборгованість банку, яка виникає після спливу терміну, зазначеного у ч.1 ст. 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та не може бути заявлена як кредиторська вимога до банку у загальній процедурі, підлягає сплаті на користь боржника на стадії ліквідації банку на підставі ст. 525, 526, 530 ЦК України, ст. 193 ГК України та ст. 36, 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Іван Гречківський
Адвокат, керівник адвокатського бюро